Klímaváltozásért aggódó svéd tudósok expedíciója akadt el a túl sok sarki jégben

A túl sok jegesmedve is zavarta a tudósokat, akik azt kérik, legközelebb újabb és jobb jégtörő hajóval indulhassanak klímaváltozást kutatni.

Öt éven belül két Celsius-fokos lehet az átlaghőmérséklet-emelkedés, katasztrofális következményekkel járhat.
A Világ Meteorológiai Szervezet (WMO) új jelentése szerint 80 százaléka az esély arra, hogy az elkövetkező öt évben a globális hőmérséklet legalább egy éves melegrekordot megdönt, ami növeli a szélsőséges aszályok, áradások és erdőtüzek kockázatát – írta a The Guardian.
A jelentés szerint először van arra is kicsi, de „megdöbbentő” valószínűség, hogy 2030 előtt a világ egy olyan évet éljen át, amely 2°C-kal melegebb, mint az iparosodás előtti korszak – ezt a tudósok korábban elképzelhetetlennek tartották ilyen rövid időtávon. A valaha mért legmelegebb évtizedet követően a legfrissebb középtávú globális klímafrissítés arra figyelmeztet, hogy a fosszilis tüzelőanyagok (olaj, gáz, szén) és az erdők égetésének azonnali csökkentése nélkül az emberi egészség, a nemzeti gazdaságok és a természeti tájak egyre nagyobb veszélybe kerülnek.
A jelentés, amely rövid távú időjárási megfigyeléseket és hosszú távú klímaprojekciókat ötvöz, 70 százalék esélyt ad arra, hogy a 2025-2029 közötti ötéves átlaghőmérséklet 1,5°C-kal meghaladja az iparosodás előtti szintet. Ez veszélyesen közel hozza a világot a Párizsi Megállapodás legambiciózusabb céljának, az 1,5°C-os határ átlépéséhez, bár ez a cél 20 éves átlagra vonatkozik.
A jelentés 86 százalék valószínűséget jósol arra, hogy az elkövetkező öt év legalább egyikében átlépjük ezt a határt, ami jelentős növekedés a 2020-as jelentés 40 százalékos előrejelzéséhez képest.
2024-ben először lépte át a globális hőmérséklet az 1,5°C-os küszöböt éves szinten – ez az eredmény a 2014 előtti ötéves előrejelzésekben még valószínűtlennek számított.
A tavalyi év a 175 éves megfigyelési rekord legmelegebb éve volt. A jelentés szerint a 2°C-os melegedés is statisztikai lehetőségként jelent meg, bár ennek valószínűsége csekély, körülbelül 1 százalék. Ez a forgatókönyv olyan tényezők együttes hatását igényelné, mint egy erős El Niño és a pozitív sarkvidéki oszcilláció, de korábban öt éven belül elképzelhetetlennek tartották.
Megdöbbentő, hogy a 2°C-os forgatókönyv egyáltalán lehetséges”
– mondta Adam Scaife, a brit Met Office munkatársa, amely vezető szerepet játszott az adatok összeállításában. „Bár az esély mindössze 1 százalék az elkövetkező öt évben, ez a valószínűség a klíma melegedésével tovább nő” – tette hozzá.
A hatások nem egyenletesen oszlanak el. Az Északi-sarkvidék téli hőmérséklete 3,5-szer gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag, részben azért, mert az olvadó tengeri jég miatt a hó közvetlenül az óceánba hullik, így nem tudja visszaverni a nap hőjét.
Az Amazonas esőerdeje több aszálytól szenvedhet, míg Dél-Ázsia, a Száhel-övezet és Észak-Európa, beleértve az Egyesült Királyságot, több csapadékra számíthat. Leon Hermanson, a jelentés készítését vezető Met Office kutatója szerint 2025 valószínűleg a három legmelegebb év egyike lesz.
Chris Hewitt, a WMO klímaszolgáltatásokért felelős igazgatója „aggasztó képet” vázolt fel a hőhullámok és az emberi egészség szempontjából, de hangsúlyozta, hogy még nem késő cselekedni. „A fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának csökkentésével korlátozhatjuk a felmelegedést. Az 1,5°C-os határ átlépése nem elkerülhetetlen” – mondta.
A jelentés 15 különböző intézet, köztük a brit Met Office, a barcelonai szuperszámítógép-központ, a kanadai klímamodellezési központ és a német meteorológiai szolgálat modelljeiből származó 220 taggal készült.
Nyitókép forrása: Greg Gulik / Pexels
Ezt is ajánljuk a témában
A túl sok jegesmedve is zavarta a tudósokat, akik azt kérik, legközelebb újabb és jobb jégtörő hajóval indulhassanak klímaváltozást kutatni.
***